Peagi on käes suvi ning paljud alaealised soovivad koolivaheajal töötada, mis on hooajaliste tööde puhul hea võimalus ettevõtjatele tööjõu leidmisel. Arvestada tuleb aga sellega, et alaealise tööle võtmine on täisealiste palkamisest mõnevõrra erinev, sest alaealiste tervise ja heaolu tagamise eesmärgil kehtivad nende tööle võtmisele mitmed piirangud. Need sõltuvad töö iseloomust, noore vanusest ja koolikohustusest.

Millised on tööle võtmise erisused?

Alaealiste puhul tuleb arvestada koolikohustusega, mis kestab kuni põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni. Lisaks koolikohustusele tuleb alla 18-aastase tööle võtmisel arvestada, et ta saab tööle asuda vaid vanema(te) nõusolekul, mis võib olla nii suuline kui ka kirjalik.

Tööandja ei pea taotlema Tööinspektsioonilt luba üle 13-aastase noore tööle võtmiseks. Kuid, kui tööle asub 7–12-aastane, peab tööandja vähemalt kümme tööpäeva enne töö algust kandma lapse töötamise andmed töötamise registrisse ja esitama Tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonnas TEIS info töötingimuste, töökoha, tööülesannete, koolikohustuse ning vanema nõusoleku kohta. Kui Tööinspektsiooni inspektor ei ole selle 10 päeva jooksul tööandjaga ühendust võtnud, siis võib eeldada, et inspektor on nõusoleku andnud ja lapse võib tööle lubada. Kui laps on 13-aastane ja vanem, siis võib tema töötamise registrisse kanda ka tööle asumise päeval.

Töötamine toimub reeglina töölepingu alusel, kuid teatud juhtudel on võimalik kasutada ka käsundus- või töövõtulepingut. Käsundus- või töövõtulepingu saab sõlmida mõne konkreetse tööülesande täitmiseks, nt kui on ette nähtud minimaalne maasikate kogus, mis päevas tuleb korjata või kui 15-aastane viiuldaja tuleb oma instrumendiga esinema.

 

Loe lisaks:

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120370972/millega-arvestada-alaealise-toole-votmisel